سوسن حسنی دخت :
📸 چهره هاي شاخص و مشهور انقلاب اسلامى درسال ١٣٥٧
((هر روز يك چهره در ايام الله دهه فجر)) 8⃣ مهندس مهدی بازرگان 📌 #بازرگان به همراه یارانش (دکتر یدالله سحابی، دکتر عباس شیبانی و ...) نقش بزرگی در شکل گیری انجمن های اسلامی در دانشگاه ها بعد از شهریور ۱۳۲۰ داشته اند و این تشکل سهم مهمی در جذب #جوانان به اسلام و تواناسازی آنان از نظر علمی و دینی در برابر گسترش بدون حد و مرز کمونیسم و مارکسیسم در آن ایام در دانشگاه ها بود. ➕ بازرگان در نهضت ملی شدن نفت در زمان دکتر محمد مصدق نقش مهمی داشت. و همو بود که با خروج از جبهه ملی، #نهضت_آزادی را تشکیل داد و علت این کار را عدم توجه جبهه  ملی به ارزش های اسلامی می دانست. بازرگان و همفکرانش در دوران رژیم پهلوی تلاش زیادی داشتند که شاه فقط سلطنت کند و حکومت را به دولت و نهادهای قانونی واگذار کند. در دفاع از حقوق بشر و زندانیان سیاسی اهتمام جدی داشتند. مهندس بازرگان در آثار و تالیفات خود تلاش داشت که لباس علمی بر قامت دین بنشاند و "علمی بودن دین" را اثبات کند... بازرگان به پیشنهاد آیت الله مطهری  و موافقت حضرت #امام_خمینی (ره) عضو موثر شورای انقلاب و نخست وزیر دولت موقت شد.
🔺 بازرگان سیاستمداری صریح، صادق و دیندار بود اما از روحیه انقلابی برخوردار نبود او گام به گام با سیاست های رسمی و مواضع امام خمینی (رهبر انقلاب) فاصله گرفت تا جایی که رسماً اعلام کرد که با دو دولت در تهران (دولت موقت) و قم (امام خمینی) نمی شود کشور را اداره کرد. دیدگاهها و اختلاف نظرهای بازرگان به آنچه که امام خمینی و انقلابیون می خواستند و در جامعه در جریان بود نمی توانست تداوم یابد. او خواهان جمهوری دموکراتیک اسلامی بود و با تشکیل #مجلس_خبرگان موافق نبود.
🔻 #مهدی_بازرگان در سال ۱۳۷۳ درگذشت و در آرامگاه خانوادگی در قم به خاک سپرده شد.
💥برگرفته از  صفحه شخصی دكتر دارابي معاون امور استانهاي صدا و سيما در اینستاگرام class=
: 📸 چهره هاي شاخص و مشهور انقلاب اسلامى درسال ١٣٥٧ ((هر روز يك چهره در ايام الله دهه فجر)) 8⃣ مهندس مهدی بازرگان 📌 #بازرگان به همراه یارانش (دکتر یدالله سحابی، دکتر عباس شیبانی و ...) نقش بزرگی در شکل گیری انجمن های اسلامی در دانشگاه ها بعد از شهریور ۱۳۲۰ داشته اند و این تشکل سهم مهمی در جذب #جوانان به اسلام و تواناسازی آنان از نظر علمی و دینی در برابر گسترش بدون حد و مرز کمونیسم و مارکسیسم در آن ایام در دانشگاه ها بود. ➕ بازرگان در نهضت ملی شدن نفت در زمان دکتر محمد مصدق نقش مهمی داشت. و همو بود که با خروج از جبهه ملی، #نهضت_آزادی را تشکیل داد و علت این کار را عدم توجه جبهه ملی به ارزش های اسلامی می دانست. بازرگان و همفکرانش در دوران رژیم پهلوی تلاش زیادی داشتند که شاه فقط سلطنت کند و حکومت را به دولت و نهادهای قانونی واگذار کند. در دفاع از حقوق بشر و زندانیان سیاسی اهتمام جدی داشتند. مهندس بازرگان در آثار و تالیفات خود تلاش داشت که لباس علمی بر قامت دین بنشاند و "علمی بودن دین" را اثبات کند... بازرگان به پیشنهاد آیت الله مطهری و موافقت حضرت #امام_خمینی (ره) عضو موثر شورای انقلاب و نخست وزیر دولت موقت شد. 🔺 بازرگان سیاستمداری صریح، صادق و دیندار بود اما از روحیه انقلابی برخوردار نبود او گام به گام با سیاست های رسمی و مواضع امام خمینی (رهبر انقلاب) فاصله گرفت تا جایی که رسماً اعلام کرد که با دو دولت در تهران (دولت موقت) و قم (امام خمینی) نمی شود کشور را اداره کرد. دیدگاهها و اختلاف نظرهای بازرگان به آنچه که امام خمینی و انقلابیون می خواستند و در جامعه در جریان بود نمی توانست تداوم یابد. او خواهان جمهوری دموکراتیک اسلامی بود و با تشکیل #مجلس_خبرگان موافق نبود. 🔻 #مهدی_بازرگان در سال ۱۳۷۳ درگذشت و در آرامگاه خانوادگی در قم به خاک سپرده شد. 💥برگرفته از صفحه شخصی دكتر دارابي معاون امور استانهاي صدا و سيما در اینستاگرامثبت دیدگاه شما

ديدگاه کاربران