تهمینه میلانی تك رهبر ارکستر زن ایرانی در تهران روی صحنه می‌رود

تنها رهبر ارکستر زن ایرانی درون کشور قرار است پس از ۱۰ سال در اواخر دی ماه سال جاری در تالار وحدت روی صحنه برود. نزهت امیری ارکستر "نغمه‌باران" را در این اجرا رهبری خواهد کرد.

ارکستر "نغمه‌باران" در بیست و ششم دی ماه در تالار وحدت و در قالب جشنواره موسیقی فجر با رهبری نزهت امیری، تنها رهبر ارکستر زن ایرانی داخل کشور روی صحنه خواهد رفت و قطعاتی از استادان دهلوی، حنانه، لشگری، خرم و کریم قربانی را خواهد نواخت.

نزهت امیری در سال هشتاد و چهار ارکستر مضرابی را که حسین دهلوی پایه‌گذاری کرده بود، رهبری کرد تا یکی از زنان ساختارشکن موسیقی ایران باشد اما ادامه فعالیت او بنا به دلایلی با این ارکستر میسر نشد و به ناچار در سکوتی عمیق و طولانی مدت فرو رفت. حالا او قرار است پس از حدود ده سال ارکستر "نغمه‌باران" را در تالار وحدت و در قالب جشنواره موسیقی فجر رهبری کند.

نزهت امیری در گفت‌وگویی با سایت موسیقی ‌ما درباره سال‌ها سکوتش و اینکه چطور تصمیم گرفت تا پس از ده سال به صحنه بازگردد، گفت: «من در شرایطی قرار داشتم که میزان حمایت فرهنگی زیر صفر بود. در این سال‌‌ها تلاش زیادی کردم تا رپرتوار مناسب پیدا کنم و به دنبال افرادی بودم که بتوانیم با آن‌ها گروه تشکیل دهیم. تلاش‌های من پس از ده سال نتیجه داد.» نزهت امیری با گلایه از نادیده گرفته شدنش در این سال‌ها به عنوان یکی از رهبران ارکستری که می‌توانست اجراهای بسیاری را روی صحنه ببرد، گفت: «من فرزند این مرز و بوم هستم. انتظار داشتم این فرزند هم مانند بقیه فرزندان حمایت شود. کار من سخت و تخصصی است اما هیچ‌وقت از من حمایت نشد. دوستی به من می‌گفت، "افتخار می‌کنم که شما تنها رهبر ارکستر زن در ایران هستید"، من فقط تشکر کردم اما فکر می‌کنم این باعث سرافکندگی است که زن‌های دیگری برای این عرصه تربیت نشده‌اند.»
https://goo.gl/NjA4CU
http://p.dw.com/p/2qSsn

@dw_farsi class=
تك رهبر ارکستر زن ایرانی در تهران روی صحنه می‌رود تنها رهبر ارکستر زن ایرانی درون کشور قرار است پس از ۱۰ سال در اواخر دی ماه سال جاری در تالار وحدت روی صحنه برود. نزهت امیری ارکستر "نغمه‌باران" را در این اجرا رهبری خواهد کرد. ارکستر "نغمه‌باران" در بیست و ششم دی ماه در تالار وحدت و در قالب جشنواره موسیقی فجر با رهبری نزهت امیری، تنها رهبر ارکستر زن ایرانی داخل کشور روی صحنه خواهد رفت و قطعاتی از استادان دهلوی، حنانه، لشگری، خرم و کریم قربانی را خواهد نواخت. نزهت امیری در سال هشتاد و چهار ارکستر مضرابی را که حسین دهلوی پایه‌گذاری کرده بود، رهبری کرد تا یکی از زنان ساختارشکن موسیقی ایران باشد اما ادامه فعالیت او بنا به دلایلی با این ارکستر میسر نشد و به ناچار در سکوتی عمیق و طولانی مدت فرو رفت. حالا او قرار است پس از حدود ده سال ارکستر "نغمه‌باران" را در تالار وحدت و در قالب جشنواره موسیقی فجر رهبری کند. نزهت امیری در گفت‌وگویی با سایت موسیقی ‌ما درباره سال‌ها سکوتش و اینکه چطور تصمیم گرفت تا پس از ده سال به صحنه بازگردد، گفت: «من در شرایطی قرار داشتم که میزان حمایت فرهنگی زیر صفر بود. در این سال‌‌ها تلاش زیادی کردم تا رپرتوار مناسب پیدا کنم و به دنبال افرادی بودم که بتوانیم با آن‌ها گروه تشکیل دهیم. تلاش‌های من پس از ده سال نتیجه داد.» نزهت امیری با گلایه از نادیده گرفته شدنش در این سال‌ها به عنوان یکی از رهبران ارکستری که می‌توانست اجراهای بسیاری را روی صحنه ببرد، گفت: «من فرزند این مرز و بوم هستم. انتظار داشتم این فرزند هم مانند بقیه فرزندان حمایت شود. کار من سخت و تخصصی است اما هیچ‌وقت از من حمایت نشد. دوستی به من می‌گفت، "افتخار می‌کنم که شما تنها رهبر ارکستر زن در ایران هستید"، من فقط تشکر کردم اما فکر می‌کنم این باعث سرافکندگی است که زن‌های دیگری برای این عرصه تربیت نشده‌اند.» https://goo.gl/NjA4CU http://p.dw.com/p/2qSsn @dw_farsiثبت دیدگاه شما

ديدگاه کاربران