کیهان کلهر .
نامه جواد مجابی به کیهان کلهر
.
جواد مجابی، نويسنده و منتقد نامی بعد از ديدن کنسرت کيهان کلهر در تالار وحدت به شوق آمد و متنی شورانگيز در وصف نوازندگی #کيهان_کلهر نوشته است.در اين متن که در قالب نامه‌ای از سوی جواد مجابی به کيهان کلهر در روزنامه شرق منتشر شده آمده :
آقای کیهان کلهر!
شما را عزیز می‌دارم، چون با شهامتی آگاهانه، توانسته‌اید از سلطه چندین قرن شعر و آواز بر سازنوازی ایرانی، برکنار بمانید و طنین عزت و استقلال ساز ایرانی را به اعتبار نوای خودش نه زیر مجموعه آوای انسانی، به گوش ما برسانید. اینگونه کنسرت‌ها، دری تازه به روی موسیقی ملی ما می‌گشاید و بیشتر و بهتر ما را با جهان پیوند می‌دهد.
عزیز من هستید چون با ساز خود، روایتی درست از دوران ما، خاصه روزگار کنونی ایرانیان می‌دهید. کمانچه مویه‌گر را شما به شاه‌کمان گفت‌وگوگر بدل کرده‌اید. با ساز خود از حماسه‌های تراژیک قوم کرد می‌گویید و همان آن نوای ظریف‌ترین حس‌های زخم‌خورده و خجسته‌ترین ترنم شادکامی آدمی، تقلای مردم تاریخی را در رویارویی با فاجعه و مضحکه زیست- مرگ، فروافتادن و برآمدن سرگذشت‌های فردی و جمعی، روایت ناکامی و کامروایی اقوام دیگر ایرانی را به گوش می‌رسانید. محصول شناخت عارفانه مدرنی؛ که هنرمند از جامعه‌اش دارد.
زمزمه رخوت‌انگیز ندارید و لالایی خواب‌کردار نمی‌گویید، حس‌وخیال خود را با رساترین نوا و نغمه به فریاد می‌گویید، در شنیدن ساز شما من فقط امپرسیون ظریف استادانه بازی‌های صدا و سکوت را نشنیدم بلکه خروش جان آدمی را در حالتی اکسپرسیونیستی حس کرده‌ام که هیجان آفرینش بداهه‌وارش را با نیرومندترین ظرفیت آوایی به ادراک ملتهب مخاطب پرتاب می‌کند. در خنیای ساز پرشور شما، لحظه‌ای ظریف‌ترین نغمه عاشقانه جاری است و در لحظه دیگر، بی‌فاصله‌ای چندان، آرشه جادویی شما جانسوزترین مصیبت را بازتاب می‌دهد و این بازی با حالات متفاوت از سر گرفته می‌شود. آرشه می‌غلتد نرم از عشق به مرگ، از اندوه به شادی، از بازیگوشی ملودی‌ها به متانت یک روایت ناگفتنی، و باز غلتان غلتان می‌رویم از حالی به حالی دیگرگون و نمی‌گذاری در این سفر پر از شنیدنی دمی بیاساییم و از همین‌‌روست که ساز شما جای شعر و آواز را پر کرده؛ چون مانند شعر با هر کلمه‌اش ما را به سیری متفاوت می‌کشاند. شما با ساز تنها، شعری ناسرودنی را بیان‌پذیر کرده‌اید.

متن کامل را در کانال تلگرام مشاهده فرمایید.
نشانی تلگرام :
telegram.me/KALHORKAYHAN
همچنین برای دسترسی ساده تر، به لینک تلگرام که در بالای صفحه درج شده است (بیو)، مراجعه کرده ،و بروی آن کلیک کنید. class=
. نامه جواد مجابی به کیهان کلهر . جواد مجابی، نويسنده و منتقد نامی بعد از ديدن کنسرت کيهان کلهر در تالار وحدت به شوق آمد و متنی شورانگيز در وصف نوازندگی #کيهان_کلهر نوشته است.در اين متن که در قالب نامه‌ای از سوی جواد مجابی به کيهان کلهر در روزنامه شرق منتشر شده آمده : آقای کیهان کلهر! شما را عزیز می‌دارم، چون با شهامتی آگاهانه، توانسته‌اید از سلطه چندین قرن شعر و آواز بر سازنوازی ایرانی، برکنار بمانید و طنین عزت و استقلال ساز ایرانی را به اعتبار نوای خودش نه زیر مجموعه آوای انسانی، به گوش ما برسانید. اینگونه کنسرت‌ها، دری تازه به روی موسیقی ملی ما می‌گشاید و بیشتر و بهتر ما را با جهان پیوند می‌دهد. عزیز من هستید چون با ساز خود، روایتی درست از دوران ما، خاصه روزگار کنونی ایرانیان می‌دهید. کمانچه مویه‌گر را شما به شاه‌کمان گفت‌وگوگر بدل کرده‌اید. با ساز خود از حماسه‌های تراژیک قوم کرد می‌گویید و همان آن نوای ظریف‌ترین حس‌های زخم‌خورده و خجسته‌ترین ترنم شادکامی آدمی، تقلای مردم تاریخی را در رویارویی با فاجعه و مضحکه زیست- مرگ، فروافتادن و برآمدن سرگذشت‌های فردی و جمعی، روایت ناکامی و کامروایی اقوام دیگر ایرانی را به گوش می‌رسانید. محصول شناخت عارفانه مدرنی؛ که هنرمند از جامعه‌اش دارد. زمزمه رخوت‌انگیز ندارید و لالایی خواب‌کردار نمی‌گویید، حس‌وخیال خود را با رساترین نوا و نغمه به فریاد می‌گویید، در شنیدن ساز شما من فقط امپرسیون ظریف استادانه بازی‌های صدا و سکوت را نشنیدم بلکه خروش جان آدمی را در حالتی اکسپرسیونیستی حس کرده‌ام که هیجان آفرینش بداهه‌وارش را با نیرومندترین ظرفیت آوایی به ادراک ملتهب مخاطب پرتاب می‌کند. در خنیای ساز پرشور شما، لحظه‌ای ظریف‌ترین نغمه عاشقانه جاری است و در لحظه دیگر، بی‌فاصله‌ای چندان، آرشه جادویی شما جانسوزترین مصیبت را بازتاب می‌دهد و این بازی با حالات متفاوت از سر گرفته می‌شود. آرشه می‌غلتد نرم از عشق به مرگ، از اندوه به شادی، از بازیگوشی ملودی‌ها به متانت یک روایت ناگفتنی، و باز غلتان غلتان می‌رویم از حالی به حالی دیگرگون و نمی‌گذاری در این سفر پر از شنیدنی دمی بیاساییم و از همین‌‌روست که ساز شما جای شعر و آواز را پر کرده؛ چون مانند شعر با هر کلمه‌اش ما را به سیری متفاوت می‌کشاند. شما با ساز تنها، شعری ناسرودنی را بیان‌پذیر کرده‌اید. متن کامل را در کانال تلگرام مشاهده فرمایید. نشانی تلگرام : telegram.me/KALHORKAYHAN همچنین برای دسترسی ساده تر، به لینک تلگرام که در بالای صفحه درج شده است (بیو)، مراجعه کرده ،و بروی آن کلیک کنید.ثبت دیدگاه شما

ديدگاه کاربران


h.mayelikohan
دوستان جان، برای شنیدن آوازهای ناب اساتید بزرگ در قالب یک بیت و یک آغاز به صفحه ما مراجعه کنید. سپاس فراوان


h.mayelikohan
@shahou1383 @yusuf.alizadeh83 @alireza_imani @talieh_ghobahi @nikraveshb8553 @sam.ehsan88 @saber_mohamadii @bhrm9109

shahou1383
زیبا نوشته‌اند جناب مجابی عریز

yusuf.alizadeh83
درود بر تو ای مرد

alireza_imani
درودبراستاد مجابى كه حق مطلب را ادا كردند، صدهابارتشكرازاستاد كلهر كه بانواختن تك نوازى صداى زيباى اين سازملى رازنده تركردند ؟

talieh_ghobahi
@saber_mohamadii very nice :-) :-)

nikraveshb8553
@rama.r1989 😂😂😂😂😂😂مچشو خوب گرفتی

sirvan12_
هه ر بژی استاد

saber_mohamadii
@talieh_ghobahi

hirbod.tar
.

sajadkiani_
#كيهان_كلهر #رويا


leyla_kharamandel
با سلام و احترام خدمت شما💐 متنی از دایرکت برای جنابعالی ارسال کردم.بسیار خوشحال میشم اگر لطف کنید و نگاه کنید🙏

rama.r1989
@zohrehsoltanabadi در ضمن لازم دونستم عرض کنم با نگاهی اجمالی و معناگرایانه تر به کامنت اول اینجانب رجوع و بازخوانی کنید که من ایشونرو به اتهاماتی که شما عنوان کردید متهم نکرده و نخواهم کرد,البته اگر برداشتتون بمانند برداشت از معانی قوم و ملت نباشه و صدالبته که برداشت هم ازاد هست...

rama.r1989
@zohrehsoltanabadi عرض سلام و احترام متقابل..همین کاررو بناب درخواست شما انجام دادم و بسیار زیباتر شد برای من ....حالی که در فرهنگ استاد دهخدا صرفا دسته و گروه ترجمه شده که لازم ب توضیح نمیدانم.اما در فرهنگ استاد عمید در قسمت مترادف واژه به خلق و ملت هم تعمیم داده شده..این مطالعه کوچکو ب صرف احترام به پیشنهادتون انجام دادم...و من هم پیشنهاد میککنم درصورت تمایل نگاهی به تاریخ و سرگذشت کوردها بیندازید متوجه خواهید شد وقتی از یک ملت در همچین نامه ای به همچین شخصیتی که اصالتا متعلق ب ان فرهنگ است با عنوان دسته یا گروه یاد میشه خیلی اتهامات دیگر هم وارده که نگوییم و بگزریم بهتر است...مشکل ما معنا وواژه نبوده و نیست مشکل ما هویت و اصالت معناست...حال اگر ملت ایرانو قوم یا دسته ایران خطاب کنیم مرتکب گناهی نخواهیم شد؟؟؟از انجایی که بفرما و بشین و بتمرگ هم یک معنی دارند هر چه بر دهن بیاید از شوخ طبعی یا گردش ذهن نیست پایه و اساس اگاهی معیوب و یا ناکامله...کاش استاد و استادان در بکار بردن واژه ها که بار فرهنگی و معنایی و شناختی ب دوش دارند بیشتر دقت و حساسیت بکار ببرند...جدای ازین شخصا از بخشی از نامه لذت بردم.سپاس

zohrehsoltanabadi
@rama.r1989 با عرض سلام و احترام بشما. پیش از متهم نمودن ادب دانی چون آقای مجابی به "کمبود آگاهی" "تعصب" و "غرض" دو کلمه ی قوم و ملت را در دهخدا مطالعه بفرمایید.

elham.mehr69
👌🌹👌🌹 توصيف زيبا و حقيقي..عالي بود

ghodskamrani
دقيقا همينطور است👍🏻

omid.ekrami
بژیت

fardin.lalstreet
شيفته عظمت اسمتم استاد😘❤

saradab75
عالی گفتن...

shahin.kayyal
بسبار عالى بود


masoudparvaei
❤🌹❤🌹❤🌹❤🌹❤🌹❤🌹❤🌹

nazi.akbarzadeh53
عالی بود.سپاس

mamareza.khanjari
👏👏👍💜

esmaeil.kooravand
⚘درود⚘

miss_ellie_n
❤❤❤❤

maahdokht_alishahi
❤❤❤🌹🌹🌹

mtalebikenari666
درود بر دکتر مجابی

daaash_reza8170
🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹 🌹

hoonar.doost
😍😍😍

fatimaqolami
@ssaaeeddeeh نامه رو بخون عالیه


mhmd.azds
چه متن زیباودرخوری👌

rama.r1989
جناب استاد مجابی منتقد بقول شما نامی و...هنوز به این واقعیت که برای خیلیها یک واقعیت تلخ هم هست اشراف پیدا نکردند که کورد یک ملت است...متاسفم که استادانی که نامی هستند اما جزییات را که دارنده معانی کلی و تبعات اعتباری هستند رعایت نمیکنند, بنظر شما این نشان از غریضه و تعصبه یا کمبود آگاهی؟؟؟بماند ابهام نافرجام کلمات @kayhan_kalhor

elaheh_alibabaee
واااااااااي عالي بود 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

helenmoshirian33
❤❤