کیهان کلهر .
یادداشتی از آقای محسن شریفیان، نوازنده نی‌انبان ؛پس از برگزاری کنسرت کیهان کلهر در بوشهر
 روزنامه «هنرمند» - شماره 616 / یکشنبه 28 آذرماه 1395
.
«حدود دویست سال پیش به‌گفته مستشرقان غربی، کمانچه در بوشهر مرسوم بوده است. از زمانی که نقاشی همنوازی کمانچه و نی‌انبان را در بوشهر دیدم(کتاب perse 1841 م) با کنجکاوی این ساز را دنبال می‌کردم و همیشه دنبال ارتباط این دو ساز بودم؛ حلقه مفقوده‌ای که به‌جز یک نقاشی هیچ نشانه‌ دیگری از آن وجود ندارد! من با شاهکارهای «شب»، «کویر» و «سکوت» استاد #کیهان_کلهر را شناختم و در شب کنسرتش دنبال نیمه گمشده سازم می‌گشتم. آنچه در این دو شب کنسرت نظرم را بیش از هرچیزی جلب کرد، ارتباط دیالکتیک و حرکات استاد #کلهر در حین نواختن بود. نمی‌دانم کمانچه و آرشه در دستان او سماع می‌کند یا اندام تراشیده‌اش در تسخیر ساز قرار می‌گیرد! هرچه هست او را باید «ابداع‌گر سماع کمانچه» نامید. #کمانچه با او دوست است. او با کمانچه حرف می‌زند. در تمام طول کنسرت خیره به کلهر بودم. نه این‌که او مرد مشهور موسیقی غرب و شرق است خیر! تمام مدت خیره بودم که او با سازش چه می‌کند! چگونه ارتباط می‌گیرد و با سازش چه برخوردی می‌کند! گاهی از روی زمین بلند می‌شد و سازش را هم پرواز می‌داد و من مبهوت حرکات او با سازش بودم. گاهی از سازش صداهای غریب به‌گوش می‌رسید؛ اصواتی که لبریز از محتوا، تکنیک و زیبایی بود. رها از هر قید و بندی با سازش اوج می‌گرفت. لحظاتی احساس می‌کردم که می‌شود تنها او را دید و غرق شد. می‌شود موسیقی او را نشنید و تنها حرکات او را دید و لذت برد. تنها صدای سازش نبود که می‌شنیدم. در هر ثانیه غوغای درونش را با تمام وجود درک می‌کردم. مرد آرام و کم‌حرف موسیقی، مجنون‌وار روحم را می‌نواخت! نوای کمانچه کلهر چنان سحر‌آمیز است که هر جنبنده‌ای را میخکوب می‌کند. من هر دو شب کنسرت کیهان کلهر را از نزدیک دیدم و جالب این بود که هر دو شب کنسرت کیهان کلهر با هم فرق داشت. این تفاوت در احساسی بود که برای من به‌وجود آمده بود، درست به‌مانند موج دریا. با وجود این‌که به ظاهر در هر دو کنسرت قطعه‌ها تکرار می‌شد، اما هر موج با موج دیگر متفاوت بود. او از هر صدایی که می‌توانست با کمانچه خلق کند، استفاده می‌کرد و من از خود می‌پرسیدم در اجراهای آینده‌اش با سازش چه خواهد کرد؟ از امروز او را بیشتر دنبال خواهم کرد تا ببینم و بشنوم که با سازش به چه نتیجه‌ جدیدی می‌رسد.

ادامه یادداشت را در کانال تلگرام مشاهده فرمایید.
نشانی تلگرام:
telegram.me/KALHORKAYHAN class=
. یادداشتی از آقای محسن شریفیان، نوازنده نی‌انبان ؛پس از برگزاری کنسرت کیهان کلهر در بوشهر روزنامه «هنرمند» - شماره 616 / یکشنبه 28 آذرماه 1395 . «حدود دویست سال پیش به‌گفته مستشرقان غربی، کمانچه در بوشهر مرسوم بوده است. از زمانی که نقاشی همنوازی کمانچه و نی‌انبان را در بوشهر دیدم(کتاب perse 1841 م) با کنجکاوی این ساز را دنبال می‌کردم و همیشه دنبال ارتباط این دو ساز بودم؛ حلقه مفقوده‌ای که به‌جز یک نقاشی هیچ نشانه‌ دیگری از آن وجود ندارد! من با شاهکارهای «شب»، «کویر» و «سکوت» استاد #کیهان_کلهر را شناختم و در شب کنسرتش دنبال نیمه گمشده سازم می‌گشتم. آنچه در این دو شب کنسرت نظرم را بیش از هرچیزی جلب کرد، ارتباط دیالکتیک و حرکات استاد #کلهر در حین نواختن بود. نمی‌دانم کمانچه و آرشه در دستان او سماع می‌کند یا اندام تراشیده‌اش در تسخیر ساز قرار می‌گیرد! هرچه هست او را باید «ابداع‌گر سماع کمانچه» نامید. #کمانچه با او دوست است. او با کمانچه حرف می‌زند. در تمام طول کنسرت خیره به کلهر بودم. نه این‌که او مرد مشهور موسیقی غرب و شرق است خیر! تمام مدت خیره بودم که او با سازش چه می‌کند! چگونه ارتباط می‌گیرد و با سازش چه برخوردی می‌کند! گاهی از روی زمین بلند می‌شد و سازش را هم پرواز می‌داد و من مبهوت حرکات او با سازش بودم. گاهی از سازش صداهای غریب به‌گوش می‌رسید؛ اصواتی که لبریز از محتوا، تکنیک و زیبایی بود. رها از هر قید و بندی با سازش اوج می‌گرفت. لحظاتی احساس می‌کردم که می‌شود تنها او را دید و غرق شد. می‌شود موسیقی او را نشنید و تنها حرکات او را دید و لذت برد. تنها صدای سازش نبود که می‌شنیدم. در هر ثانیه غوغای درونش را با تمام وجود درک می‌کردم. مرد آرام و کم‌حرف موسیقی، مجنون‌وار روحم را می‌نواخت! نوای کمانچه کلهر چنان سحر‌آمیز است که هر جنبنده‌ای را میخکوب می‌کند. من هر دو شب کنسرت کیهان کلهر را از نزدیک دیدم و جالب این بود که هر دو شب کنسرت کیهان کلهر با هم فرق داشت. این تفاوت در احساسی بود که برای من به‌وجود آمده بود، درست به‌مانند موج دریا. با وجود این‌که به ظاهر در هر دو کنسرت قطعه‌ها تکرار می‌شد، اما هر موج با موج دیگر متفاوت بود. او از هر صدایی که می‌توانست با کمانچه خلق کند، استفاده می‌کرد و من از خود می‌پرسیدم در اجراهای آینده‌اش با سازش چه خواهد کرد؟ از امروز او را بیشتر دنبال خواهم کرد تا ببینم و بشنوم که با سازش به چه نتیجه‌ جدیدی می‌رسد. ادامه یادداشت را در کانال تلگرام مشاهده فرمایید. نشانی تلگرام: telegram.me/KALHORKAYHANثبت دیدگاه شما

ديدگاه کاربران


kurd_iran1334
👍👍👍👍👍❤❤❤❤❤


kabook.bu
محسن شريفيانهخو

saeid19.jafari
تنبور و کمانچه در تسخیر کُردها فرزندان ایران

pedramdolati
❤️

arash.classics
کنسرت تهران، 17 دی، یه بلیط اضافه دارم

ps.sahar
درود بر هردوی شما عزیزان♥♥

hazhir_73kk
استاد عاشقتم ، زود تر سنندج بيا منتظريم!😍😍

mohsen_gh19
💓

mahdiazarakhsh1379
استاد منتظرتونم مشتاقانه بیاید اصفهان

soozan1354
درودتان

hamidmahoor
https://telegram.me/joinchat/Cc9vjEAwLE7BuCZexVHAfA


saba_3631
کاش یه تیکه از این اجرا میذاشتید برای ماها که محروم بودیم

ghaemshamshiri

leila_alidoosti
😍

alizadehgoli
استاد عاشقتونم

javid.shojaei
@kayhan_kalhor اى جانم استاد مشتاقانه منتظر حضور شما در اصفهانيم

mermery_2016
واقعا من با تک تک سلولام این حرفا رو درک کردم

khajehpourpss
واي چه متن خوبي. خصوصا براي ما بوشهري ها خيلي دلنشينه اين يادداشت....

aboozar_oliaee
بسیار عالی

alirezadorneshan
استاد. باساز سواری میکند. یورتمه میرود. سان میبیند. وگاه میتازد. عجیب است من نواختن استادرابیشتریک سوارکارماهرمیبینم.

kayhan_kalhor
@mj_parseh اواخر دیماه در اصفهان


hossein.na125
با آقاي شريفيان كاملا موافقم بنده هم شب دوم در كنسرت بوشهر حضور داشتم و خدايش من هم مبهوت استاد كلهر بودم و متعجب بودم چگونه با سازش يكي شده .

zarabadi64
جناب استاد...قزوین را بی نصیب نگذارید...لطفا در برنامه هایتان باشد....لطفا جوابمو بدید...سپاس

jamal.abasi
زنجان تشنه نوای ساز استاده

chehraziman
@mohammadd7580 awli neveshte,merci

mj_parseh
اگه ميشه جواب قطعي به ما بدين چه تاريخي اصفهان تشريف ميارين؟؟؟؟

ojaghi.j
ممنون از نگاه دقیق جناب شریفیان واقعا موافقم که میشود ساز استاد را نشنید و از حرکاتی که فقط برازنده ی خود استاده در هنگام اجرا لذت برد پایدار باشید استاد بی همتا

n.gonbadi
درود یک توصیف زیبا

ahmadabbasnia
@kayhan_kalhor ostad age mishe kish ham ejra bezarid ta ma ham az honaretun bahremand beshim🙏❤️

golbanoobd
واقعا همينطوره مسخ ميشي !

golha1335
❤❤❤🌹🌹🙏


violet_67_
کلمات قادر به تفسیر احساسات استاد نیستند💜

j.kevin15
مثله بيستون پايدار باشيد 🌹

gabriel_of_book
@mansorej چند ماه پیش استاد اصفهان اومدن، منم اومدم اصفهان از بوشهر برای دیدن کنسرت استاد، متاسفانه عوامل اجرایی کنسرت بسیار افتضاح میزبانی کردند، متاسفم برای این میزبانی، هفته پیش استاد هوای ناکوک شهرمان را با صدای سازشان کوک کردند و رفتند و من دیگر بار هر دو شب با صدای سازش جان باختم.

eli_keshtkar
@idamirzaie ❤️

kayhan_kalhor
@pedram.karimian_ بزودی اطلاع رسانی میشود

kayhan_kalhor
@mj_parseh بزودی اطلاع رسانی میشود

zzziba_a
🌹🌹

golha1335
🌹🌹🌹❤❤🙏

roshanak.roshantabari
💖💖💖♬♭♛♫💖💖💖

khaneno
دو عشق در يك تصوير❤️❤️❤️❤️


masoudparvaei
ای جان عشق ; باش تا بتوانیم باشیم ❤🌹❤

mj_parseh
استاد اصفهان چشم به راهيم كي تشريف مياريد؟؟؟؟

photo_meshki
زنده باد استاد بي همتاي موسيقي،

kiaan_kiaanimehr
🌷🌸🌹

abdoreza.kouhpayeh
شب بی نظیری بود در بندرعباس ❤

pishran11
افتخار ایرانی استاد

mersad.shah
💙

zo_saberi
زنده باشید استاد

kayhan_2012
زنده باد

mohamadgholampuor3471
سلام بر پسر عموی عزیزم


pooyannemati
بسیار عالی.....

h.k.v1983
درودها